5 největších výhod PIR izolace

PIR tvrdá polyuretanová pěna patří vůbec k nejefektivnějším druhům zateplení. Uplatnění nachází při dodatečném zateplení starších staveb i při výstavbě novostaveb podle pasivního standardu. Jaké jsou její hlavní výhody?

O energetickou úsporu je stále větší zájem – novostavby musí od letošního roku splňovat pasivní standard. Tady ale snaha žít úsporněji a zdravěji ani zdaleka nekončí – týká se životního prostředí, zavedení nových technologií, provozu soběstačných domácností, minimalizace odpadu, čistší výroby a samozřejmě i pohodlnějšího domácího provozu.  Přesvědčení „plýtvat co nejméně a nejlépe vůbec“ se pomalu stává novodobým trendem. Ve skandinávských zemích tuto filozofii dotáhli k naprosté dokonalosti. Základem pro podobný životní styl je samozřejmě důkladné zateplení vašeho domu – a nejen obvodových zdí, ale také stropů, střechy, suterénu a okolí oken a dveří.

1. Snížení provozních nákladů

Při výběru kvalitní izolace jde hlavně o to, aby vám sloužila dobře a pokud možno co nejdéle. PIR izolace se řadí k izolacím s nejvyšším tepelným odporem a ještě dokonalejšími tepelněizolačními vlastnostmi než má zateplení stříkanou polyuretanovou pěnou. Zajistí vám příjemné domácí klima ve všech ročních obdobích – zabraňuje jak unikání tepla z interiéru, tak vnikání chladu nebo horka dovnitř.

Polyisokyanurátové desky vám pomohou uspořit na energiích a zároveň ušetřit prostor – skvělé vlastnosti totiž vykazují i v tenké vrstvě.

2. Vysoká pevnost v tlaku a minimální nasákavost

PIR izolace má vyšší pevnost v tlaku než polyuretanová pěna aplikovaná pomocí nástřiku. Je odolnější vůči ohni a rozměrově stabilnější (to znamená, že rozměrové změny jsou během doby její životnosti minimální). Také její nasákavost je zanedbatelná.

3. Nízká hmotnost

Ve srovnání s běžnými izolanty zatěžuje stavební konstrukci daleko méně a může účinně tlumit rovněž hluk zvenčí.

4. Mimořádně dlouhá životnost

PIR izolace chrání konstrukci stavby a prodlužuje životnost celého domu. Jak dlouho sama o sobě vydrží? Díky testům mnichovské nezávislé zkušebny Wärmeschutz Ev víme, že deklarované vlastnosti produktu se během času nemění. Testy prověřovaly vzorek z nadkrokevní izolace starý téměř třicet let. Zkoumaný vzorek i po letech dokonale plnil svou funkci a to ve všech testovaných hodnotách. Na jaké hranici se tedy pohybuje celková životnost PIR izolace? Jisté je, že může přesáhnout i celá desetiletí.

5. Šetrnost vůči životnímu prostředí

Pokud chcete vést ekologičtější způsob života, tento materiál vám to umožní – je vhodný i pro alergiky, předchází vzniku plísní, neláká hlodavce a je zdravotně zcela nezávadný. Optimální vlastnosti produktu samozřejmě závisí na konkrétním dodavateli. Uděláte dobře, když si deklarované vlastnosti ověříte – technologické parametry najdete na webu výrobce.