Jak dlouho vám PIR izolace vydrží?

Při výběru vhodného izolačního materiálu se klade velký důraz na jeho kvalitu a životnost. Neustále se setkáváme s novými druhy zateplení. Který výrobek má ty nejlepší parametry
a spolehlivě zabrání tvorbě tepelných mostů? Přečtěte si o tom v našem článku.

Pravděpodobně jste už slyšeli o skvělých vlastnostech PIR izolací. Tímto názvem označujeme izolaci vyrobenou z tvrdé polyuretanové pěny, která se pyšní mimořádně dlouhou životností. PIR tvrdá polyuretanová pěna dokáže efektivně zamezit unikání tepla, vyniká nejvyšším tepelným odporem při minimální tloušťce izolace, pomůže vám ušetřit nemalé náklady na energie, zabraňuje tvorbě plísní, neláká hlodavce a je šetrná vůči životnímu prostředí. 

Šetří přírodu i vaše zdraví

Zdraví je na prvním místě. Při výstavbě a renovaci domu je proto důležité vyhnout se škodlivým látkám a emisím. PIR tvrdá pěna je zcela bez biocidů, nepoškozuje zdraví a je vhodná i pro alergiky. Z toho důvodu získaly izolační výrobky firmy Puren certifikaci pure-life. To znamená, že jejich emisní chování splňuje přísné požadavky.

Praktické testy jako důkaz

Polyuretanové výrobky jsou známé svou kvalitou a trvanlivostí. Nezávislá zkušebna Wärmeschutz eV v Mnichově provedla, na základě žádosti sdružení výrobců PUR izolací v Evropě, zhodnocení téměř třicet let starého PUR výrobku. Důraz se kladl na deklarované vlastnosti, jako je pevnost v tlaku, vlhkost, tepelná vodivost, reakce na oheň a celistvost izolace.

Testovaná PUR izolace dosáhla všech původně deklarovaných hodnot – i po 28 letech byla plně funkční. Stavební firmy tak mají jasnou představu, jak dlouho PUR/PIR izolace vydrží, aniž by změnila své vlastnosti.

Zmíněný vzorek o tloušťce 100 mm pocházel z PUR desky – ta byla součástí nadkrokevní izolační vrstvy šikmé střechy, položené roku 1982. Desky byly instalovány bez mezer a pevně sesazeny proti sobě. Vzorek nenesl známky poškození – nedošlo ke vzniku dutin, bublin ani prasklin. Praktické testy tak jasně potvrdily schopnost zůstat v nezměněném stavu i po několika desetiletích.

Ve skutečnosti však může být životnost PIR izolace ještě delší. Vše samozřejmě závisí na způsobu instalace, volbě konkrétního materiálu a dalších kritériích – podle odhadu se ale klidně může pohybovat mezi 30 až 80 lety.

Jak poznat kvalitu?

Při výběru materiálu od konkrétního výrobce se mějte na pozoru. Vybírejte pouze produkty od ověřených prodejců, jinak by jejich kvalita nemusela odpovídat vašim potřebám. Oprava špatně provedené či nevhodně zvolené izolace je obtížná a finančně náročná, proto si dejte záležet, abyste zvolili správně hned napoprvé.