Jak na rekonstrukci šikmé střechy rodinného domu?

Chystáte se rekonstruovat střechu vašeho domu a provést dodatečné zateplení? Zima je už za dveřmi, takže s rozhodováním příliš neotálejte a pusťte se do oprav co nejdříve. V našem článku se dočtete, jak na to.

Starší stavby, které vznikly před desítkami let, se navrhovaly dle požadavků tehdejší doby a dostupnosti materiálů. Dnes roste spíše poptávka po energetické úspoře – může za to zdražování energií, ale také snaha najít ekologičtější řešení. Jednou z cest, jak zamezit unikání tepla, je přidání vrstev tepelné izolace. Jak na to?

Začnete odborným poradenstvím

Než se do rekonstrukce střechy pustíte, musíte správně určitě její tepelně technický stav
a zjistit, v čem je problém. Jaký je teplený odpor izolace a vliv vlhkosti? Dochází někde k zatékání? Chybí parozábrana? Musí se vyměnit střešní krytina? Je nutné odstranit původní tepelnou izolaci, protože je ve špatném stavu? Pokud budete doteplovat bez odborného posudku, může dojít ke zvýšení vlhkosti ve vrstvách izolace a poškození se tak ještě zhorší.

Společnost Puren, výrobce tvrdých polyuretanových desek PIR, se na rekonstrukce šikmých a plochých střech specializuje a kromě prodeje tepelné izolace zákazníkovi nabízí rovněž technický servis a poradenství při rekonstrukci.

Konstrukce šikmých střech

Šikmou střechu obvykle tvoří krokvová soustava. Jednotlivé krokve jsou vysoké 160 nebo 180 mm. Původní tepelná izolace minerální vatou bývá vtlačená mezi krokve, aby nevznikaly spárové netěsnosti. Dodatečné zateplení deskami PIR se potom umístí buď pod krokve – tedy pod izolaci minerální vatou – nebo jej lze provádět také jako nadkrokevní doteplení, tedy pod krytinou.

Pro nadkrokevní zateplení doporučujeme použití izolační desky s oboustranným flísem, pro podkrokevní zateplení zase PIR izolaci s oboustranným hliníkem, která zabere minimum místa. Skvěle izoluje i při malých tloušťkách, což vám zaručí příjemné teplené podmínky v zimě, ale také v létě, kdy nebude docházet ke zbytečnému přehřívání interiéru (testy na stavbě prokázaly, že maximální vzestup denní teploty v horkém létě je + 27 °C).

Tepelný odpor střešní konstrukce se díky přidání izolační desky o tloušťce 60 mm zvýší až o 2,60 m2W/K. Montáž je přitom velmi rychlá a snadná. Pro návrh funkčního souvrství a správné tloušťky izolace doporučujeme provedení výpočtu bilance vlhkosti, který pro své partnery zajišťujeme zdarma.

Výhody PIR tvrdé pěny

Čím je izolace PIR tvrdou polyuretanovou pěnou tak výjimečná? Prodlouží životnost stavby, dopomůže k odstranění tepelných mostů, nezatíží střešní konstrukci, protože se jedná o lehký materiál, a nedojde ani k poškození tíhou krytiny – izolační desky PIR jsou nejen lehké, ale taky pevné. Materiál můžete využít i u novostaveb – od počátku roku 2020 u nás budou vznikat už pouze pasivní stavby a PIR izolace je k dosažení pasivního standardu ideální.

VIDEO: Rekonstrukce šikmé střechy s Puren Protect