Jaký materiál pro izolaci domu či bytu zvolit?

Uvažujete o zateplení domu, ale nevíte, jaký druh izolace vybrat? Než padne finální rozhodnutí, měli byste vědět, jaké výhody kvalitní izolace přináší, který materiál má nejlepší vlastnosti a co všechno tím můžete získat. Přečtěte si o výhodách zateplení v našem článku.

Bez kvalitní a spolehlivé izolace se dnes už neobejdete. Velké množství tepla uniká kromě obvodových zdí také okny, podlahou, dveřmi a stropem. Je proto důležité nic nepodcenit. K nejoblíbenějším materiálům pro zateplení domu nebo bytu v současnosti patří PIR TVRDÁ polyuretanová pěna, minerální vata a pěnový polystyren.  Který z nich upřednostnit a proč?

Nejčastější druhy izolací

Nejméně nákladnou volbou je polystyren. Má vynikající vlastnosti. Jde o lehký materiál, který může při správném použití vydržet poměrně dlouho, ale také se může stát, že ho budete muset po krátké době zase vyměnit. Nevýhodou je nízká teplotní odolnost.

Voda má špatný vliv rovněž na minerální vatu, která je materiálem dražším. Při styku s vodou ztrácí své tepelněizolační vlastnosti. Pro zateplování mokrých podkladů a konstrukcí se zvýšenou vlhkostí se proto nedoporučuje. Opět je zde tedy riziko brzké výměny, která se ve výsledku výrazně prodraží. Vata má sice skvělé izolační vlastnosti a je paropropustná, ale také zbytečně zatěžuje konstrukci a k dosažení optimálních vlastností jsou třeba silné vrstvy izolace.

To ale neplatí u PIR TVRDÉ polyuretanové pěny. Nejen, že konstrukci nezatěžuje tolik jako vata, ale navíc není třeba vytvářet tak silné izolační vrstvy a zateplení bude stejně efektivní. Nespornou výhodou je také to, že odpuzuje škůdce, nechutná hlodavcům a zabraňuje vzniku plísní.

Zvolte precizní izolaci a vyděláte na tom

Skvělými izolačními vlastnostmi při tenčích vrstvách izolace a prevencí proti vzniku plísní to ale zdaleka nekončí. PIR izolace jsou výjimečné minimální nasákavostí, nízkou tepelnou vodivostí. Má dlouhou životnost – vydrží v nezměněném stavu a je stále stejně účinná i po desetiletích. Zároveň vám pomůže dlouhodobě ušetřit na nákladech za vytápění.

Návratnost investice a ekologičtější život

Počáteční částka se vám může zdát trochu vyšší, ale tato investice se vám rychle vrátí – během pouhých pár let. V zimě totiž ušetříte na vytápění a v létě to zase nemusíte přehánět s klimatizací. PIR pěna jednak zamezí unikání tepla, ale také zabrání pronikání tepla do domu. Nemusíte se proto obávat chladu ani přehřátí interiéru. 

PIR pěna je vhodná pro alergiky, šetrná k životnímu prostředí a zajistí vám zdravější a pohodlnější život.