Tepelná izolace ploché střechy - pozor na chyby

Hlavním úkolem střechy je ochrana domu před vlhkostí a povětrnostními podmínkami včetně slunečního záření. Zejména ploché střechy jsou však náročné na instalaci kvůli téměř nulovému sklonu a hromadění deště, sněhu a nečistot.

Kromě kvalitní a precizně provedené hydroizolace je zásadní i správná volba a instalace tepelné izolace, která pomáhá předejít únikům tepla a zamezuje přehřívání budovy. Ideální řešení tepelné izolace se vždy odvíjí od celkové skladby střechy, existují ale obecná pravidla, kterými se můžete řídit.

Správně zvolená izolace ochrání před extrémním teplem i chladem

Aby zastřešení vydrželo co nejdéle a plnilo svůj účel, je třeba navrhnout takovou skladbu střechy, která zaručí perfektní a dlouhotrvající výsledek s ohledem na předepsané požadavky i potřeby majitele nemovitosti. Ochranu před přílišným horkem a tepelnými ztrátami budete však potřebovat v každém případě.

Pro dosažení nejlepších výsledků oslovte odborníka

Prvním krokem při řešení tepelné izolace nové ploché střechy by měla být konzultace s odborníkem a/nebo projektantem. Jeho návrh musí vycházet z několika technických údajů, jako je například součinitel tepelné vodivosti, faktor difúzního odporu, mechanická odolnost a stálost, nehořlavost, zdravotní nezávadnost, zvuková pohltivost materiálu i trvalá rozměrová stálost, tedy požadavky vycházející z normy ČSN 73 1901.

Po vypracování projektu je třeba vybrat vhodnou tepelnou izolaci pro konkrétní řešení. Pokud jde o dodatečnou izolaci na již existující ploché střeše, je nutné zvážit její statickou způsobilost či nutnost sanace. Výběh vhodné izolace závisí také na případné účelovosti střech: zvolený materiál musí zvládnut případné zatížení.

Vyvarujte se nejčastějších chyb

Chcete-li dosáhnout nejlepších tepelněizolačních vlastností, je třeba dbát na vhodný výběr izolace s ohledem na ostatní vrstvy střešního pláště. Poddimenzovaná tloušťka tepelné izolace způsobuje velké energetické ztráty, navíc má ale na svědomí zvýšenou vlhkost v celém střešním plášti, čímž se výrazně snižuje jeho životnost. Podobné následky má i neodborná realizace. Přílišná vrstva izolace sice přímo neškodí, ale stojí vás zbytečné peníze. Optimální tloušťka tepelněizolační vrstvy by se měla nacházet i v nejnižších bodech střechy, jako jsou například odtokové žlaby.

Častým nešvarem je také špatné skladování potřebných komponentů a zacházení s nimi. Problémy mohou nastat při neopatrném transportu a manipulaci s materiálem, který v kombinaci s neodbornou instalací může způsobit časté problémy a kratší životnost střešní konstrukce. Samozřejmostí je nutnost absence tepelných mostů, jejichž vznik opět závisí na kvalitě pokládky.

Univerzální řešení pro každou skladbu střechy? PIR pěna

Váháte, jaký materiál zvolit pro zateplení vaší ploché střechy? S polyisokyanurátovými deskami nešlápnete vedle, hodí se totiž do všech známých střešních skladeb a fungují se všemi druhy střešních krytin. Kromě toho se aplikují v poměrně tenké vrstvě, která zaručuje potřebné termoizolační vlastnosti, čímž šetří váš prostor. PIR pěna zkrátka nabízí maximální komfort i při minimální tloušťce, čímž zvyšuje kvalitu obytných domů i průmyslových staveb.